Novinky Tlačová správa

Únia zmiernila. V daňových rajoch z čiernej listiny stále podniká 37 našich firiem

25 jan 2018

Koncom minulého roka Európska únia zverejnila zoznamy daňových rajov – čierny a šedý. Poukázala tak na krajiny, ktoré vytvárajú “neférovo-priaznivé” podmienky na podnikanie.  Aktuálne však tieto zoznamy upravila. Na čiernej listine tak zostalo 9 krajín, pričom slovenské firmy podnikajú iba v jednej z nich. Ide o Marsahallove ostrovy, kde sídlia materské firmy 37 slovenských podnikov, ktorých základný kapitál nepresahuje sumu 350-tisíc EUR. Na zmeny sa pozrela poradenská spoločnosť Bisnode.

Na čierny zoznam daňových rajov Európska únia v minulom roku zaradila 17 krajín mimo územia EÚ, ktoré s úniou dostatočne nespolupracujú v daňových záležitostiach. Tento týždeň však Európska únia, na základe prísľubu lepšej spolupráce v daňovej oblasti, osem z nich presunula na takzvanú šedú listinu. Na čiernej listine tak zostalo len 9 krajín. Presné krajiny si môžete pozrieť nižšie.

Šedý, teda „miernejší“, zoznam aktuálne obsahuje 55 jurisdikcií, ktoré v daňovej oblasti zatiaľ neplnia požiadavky EÚ, ale sľúbili vykonať patričné zmeny v krátkom čase.

Naši podnikatelia z doteraz dostupných dát, ktoré Bisnode má, na čierne a šedé zoznamy daňových rajov nereagovali. Pravdou však zostáva, že väčšina slovenských firiem vo väčšej miere využíva európske daňové raje, ktoré Európska únia aj cez kritiku do svojho zoznamu nezaradila,“ hovorí analytička Bisnode, Petra Štěpánová.

V krajinách z oboch zoznamov podľa spoločnosti Bisnode sídli 3 094 slovenských spoločností, ktoré ovládajú základný kapitál vo výške presahujúcej 1,4 miliardy eur. Pred presunom medzi zoznamami podnikalo v krajinách z čierneho zoznamu 582 našich firiem.

Ktoré krajiny Európska únia presunula z čiernej listiny na šedú:

Barbados, Grenada, Južná Kórea, Macao, Mongolsko, Panama, Tunis a Spojené arabské emiráty

 

Ktoré krajiny zostávajú na čiernej listine:

Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallove ostrovy, Namíbia, Palau, Svätá Lucia, Samoa a Trinidad a Tobago

 

Viac informácií poskytne:

Petra Štěpánová, PR Director CZ & SK

Mobil: +420 606 744 909

E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

Chcete aby sme vás kontaktovali?