Novinky Tlačová správa

Maďarsko ako raj. Každý rok tam odchádza najviac našich firiem

07 máj 2018

Od roku 2014 sa rozhodlo presídliť takmer 10-tisíc slovenských spoločností, najčastejšie z oblasti podnikania veľkoobchodu, maloobchodu a opráv motorových vozidiel. Najviac ich odišlo k našim susedom - do Maďarska a Českej republiky. Najväčší počet podnikateľov pritom náš trh opustilo v roku 2016, vlani odliv o niečo málo klesol. Detailné dáta pripravila poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá je jednotkou v analýzach ekonomických informácií.

 

Presne 9 522 spoločností sa za posledné štyri roky rozhodlo zrušiť slovenské sídlo a usadilo sa v zahraničí. Najsilnejší bol rok 2016, kedy zo Slovenska odišlo 2 425 firiem. Vlani to bolo o 36 podnikov menej. „Najväčší záujem je o zmenu sídla do Maďarska, kam odišlo z celkového počtu až 2 515 podnikov. Už dlhodobo označujeme susedné Maďarsko za akýsi novodobý daňový raj, keďže postupný, aj keď pomalší, odliv slovenských spoločností do tejto krajiny začal pred takmer ôsmimi či deviatimi rokmi. Už v tom čase mali Maďari nižšiu daň z príjmov právnických osôb ako Slovensko, dnes ju majú dokonca najnižšiu v celej Európskej únii, len 9-percentnú oproti našej 21-percentnej,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová. Ako ďalej pripomína, v Maďarsku v súčasnosti aktívne podniká viac ako 10-tisíc našich spoločností. „Podnikatelia sa zaujímajú aj o Českú republiku, do ktorej podľa dát z našich databáz odišlo za posledné štyri roky 2 089 podnikov.“ Ďalšími štátmi, kam sa slovenské firmy často sťahujú, sú aj Rumunsko, ktoré sa za ostatné roky vždy pohybuje v prvej pätici top krajín, či Poľsko. „Najčastejšie príčiny odchodu sú nižšie dane, nižšie náklady na pracovnú silu, či výška zdanenia dividend,“ spresňuje Petra Štěpánová.

 

Spoločnosť Bisnode na Slovensku eviduje 262 804 spoločností (akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným). Počet tých, ktoré od roku 2014 odišli z nášho trhu, tak predstavujú 3,6 percenta z celkového aktuálneho počtu firiem u nás. „Z historických dát vidíme, že odliv ustupuje najmä v čase, kedy sa darí aj ekonomike,“ spresnila Petra Štěpánová z Bisnode. Najčastejšie presun firmy do zahraničia realizovali spoločnosti v sektore veľkoobchodu, maloobchodu a opráv motorových vozidiel (2 363 firiem od roku 2014).

 

 

 

 

Viac informácií poskytne:

 

Petra Štěpánová, PR Director CZ & SK

Mobil: +420 606 744 909

E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

Chcete aby sme vás kontaktovali?