Novinky Tlačová správa

Investičná klíma v Európe sa zlepšila

09 jan 2018

Dun & Bradstreet (D&B - NYSE:DNB), vedúci poskytovateľ globálnych ekonomických informácií a strategický partner poradenskej spoločnosti Bisnode, v roku 2017 zvýšil rating štrnástim krajinám sveta, k zníženiu pristúpila v desiatich prípadoch. Väčšina zmien sa týkala európskych štátov – rating klesol Poľsku a Rumunsku, zatiaľ čo Francúzko, Nemecko, Grécko, Island, Macedónsko, Cyprus, Holandsko a Portugalsko si polepšili. V rámci Európy má podľa hodnotenia D&B aktuálne najpriaznivejšiu investičnú klímu Nemecko, náš najvýznamnejší obchodný partner. Svojimi politickými, ekonomickými a obchodnými analýzami, ktoré D&B spracováva pre 132 krajín sveta, upozorňuje na riziká vyplývajúce z obchodného styku.

„Aj keď sa celosvetový rast za rok 2017 očakáva na úrovni 3,0 percent, čo je najvyššia úroveň od roku 2011 a v roku 2018 sa podľa odhadov D&B ešte zvýši na 3,1 percenta, zostáva výrazne pod úrovňou zaznamenanou pred globálnou finančnou krízou. V roku 2018 potom očakávame rast väčšiny najvýznamnejších ekonomík – USA o 2,3 percenta, eurozóna o 2,2 percenta a Rusko o 1,9 percenta. Naopak ekonomický rast spomalí vo Veľkej Británii, Japonsku a Číne,“ uvádza sa v analytickej správe Dun & Bradstreet.

„Náš analytický tím pozorne monitoruje vývoj rizika obchodovania v jednotlivých krajinách a pružne reaguje na zmeny v oblasti politického, komerčného, makroekonomického aj externého rizika,“ hovorí riaditeľ Bisnode, Jiří Skopový s tým, že klientom aj naďalej odporúča pozorne preverovať svojich obchodných partnerov a dôkladne vyhodnocovať všetky obchodné riziká vyplývajúce z obchodného styku.

 

Najpriaznivejšiu investičnú klímu v Európe má aktuálne náš najvýznamnejší obchodný partner Nemecko, ktorého rating D&B stanovila na stupni najnižšieho rizika investície (DB1c). Nasledujú dve škandinávske krajiny Nórsko a Švédsko (DB1d). Slovensko a Česká republika (rovnako DB2d) sú hodnotené na stupni nízkeho rizika návratnosti investície, Poľsko (DB3b) je zaradené v nižšej kategórii mierneho rizika návratnosti investície.

 

Prehľad krajín so zmenou ratingu Dun & Bradstreet v roku 2017

Zvýšený rating

Znížený rating

Krajina

Pôvodný

Nový

Krajina

Pôvodný

Nový

Argentína

DB6d

DB6a

Bahrajn

DB5a

DB5b

Kanada

DB2c

DB2b

Chile

DB3b

DB3c

Cyprus

DB4c

DB4b

Kostarika

DB4b

DB4c

Egypt

DB6c

DB6a

Irán

DB5a

DB5b

Francúzko

DB2d

DB2c

Jordánsko

DB5c

DB5d

Nemecko

DB1d

DB1c

Libanon

DB6a

DB6b

Grécko

DB5c

DB5a

Omán

DB4a

DB4d

Island

DB3d

DB3b

Poľsko

DB3b

DB3c

Macedónsko

DB4c

DB4b

Qatar

DB3a

DB3b

Malawi

DB6c

DB6b

Rumunsko

DB4a

DB4b

Holandsko

DB2c

DB2b

 

 

 

Portugalsko

DB4c

DB4b

 

 

 

Senegal

DB4c

DB4b

 

 

 

Uzbekistan

DB6c

DB6b

 

 

 

Zdroj: Bisnode

 

Viac informácií poskytne:

 

Petra Štěpánová, PR Director CZ & SK

Bisnode Česká republika, a.s.

Mobile: +420 606 744 909

E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

www.bisnode.cz

Chcete aby sme vás kontaktovali?