Novinky Tlačová správa

Ekonomika Českej republiky porastie rýchlejšie

18 sep 2017

Tempo rastu ekonomiky našich českých susedov sa tento rok zrýchli. Odhad rastu HDP Slovenska sa nemení, no bude dynamickejšie ako u našich západných susedov.  

Vyšší odhad rastu ekonomiky Českej republiky pre roky 2017 a 2018 predstavila nadnárodná poradenská spoločnosť Dun & Bradstreet (D&B – NYSE:DNB), najuznávanejší svetový poskytovateľ ekonomických informácií, a zároveň strategický partner spoločnosti Bisnode. Podľa nej by malo tempo rastu ekonomiky našich západných susedov dosiahnuť úroveň 3,0 % z pôvodne predikovaných 2,7 % v tomto roku a z 2,5 na 2,7 v roku 2018.

Priaznivý vplyv na to má súkromná spotreba a rast exportu. Správa D&B však upozorňuje na fakt, že až 29 % Čechov chce opustiť Európsku úniu, a rovnako aj na chronický nedostatok zamestnancov na trhu práce.

S nedostatkom pracovnej sily bojuje aj Slovensko. A to napriek tomu, že naša ekonomika by mala  dokonca v raste predbehnúť spomínanú Českú republiku. Podľa predikcií D&B by sme mali v tomto roku rásť o 3,3 % a v nasledujúcom roku o 3,5 %. Ďalšie zrýchlenie rastu HDP pre slovenskú ekonomiku, ako v prípade českého HDP, zatiaľ D&B neočakáva.

Chcete aby sme vás kontaktovali?